sobota, 1 kwietnia 2017

Imię dziecka wpływa na jego wygląd!


Chyba każdemu zdarzyło się poznać nową osobą i tuż po przedstawieniu się sobie pomyśleć "wiedziałem, że tak ma na imię". Czasami można odnieść wrażenie, że faktycznie dane imię pasuje do konkretnej osoby, ale na odwrót raczej rzadko zdarza się pomyśleć


Imię ma wpływ na wygląd człowieka!

Jak donoszą media, badacze z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opublikowali wyniki badania, z których wynika, że na wygląd w dorosłym życiu może wpływać fakt, jakie nadano nam imię. Aby potwierdzić tę tezę, przeprowadzono interesujący eksperyment, do którego zaprosili ochotników z Francji i Izraela. Później prosili badanych, by na podstawie zdjęcia twarzy obcej osoby wytypowali, jakie z pięciu imion może mieć dana osoba. Szybko okazało się, że uczestnicy eksperymentu typowali imię trafnie w 25-40 procentach.

Eco Slim na odchudzanie >

Zaskoczenie wynikami?

To że studenci zgadywali imię obcej osoby po jej wyglądzie, daje dowód, że istnieje jakiś związek imienia z rysami twarzy. Jest to przełomowe odkrycie, chociaż od dawna spekulowano o takiej zależności. Dr Ruth Mayo twierdzi, że imię, jakie nadają nam rodzice, może w subtelny sposób kształtować naszą twarz.
Wyniki badania nie odpowiadają na pytanie, w jaki sposób dochodzi do ingerencji w wygląd na wskutek posiadania danego imienia. Być może odpowiedzialny jest ten sam czynnik, który determinuje wygląd u osób, które wychowały się w rodzinach dysfunkcyjnych, bardzo ubogich, czy niewykształconych. Bowiem zdarza się poznać po samej twarzy, czy osoba jest dobrze wykształcona.

Skoro imię ma wpływ na wygląd, to ciekawe, jak jest z nazwiskiem

Co na to naukowcy?

Badacze przekonują, że to stereotypy dotyczące imion, mogą w pewien sposób wpływać na to, jak wygląda nasza twarz. Istotne w eksperymencie było to, że imiona odgadywano trafnie wtedy, gdy wiązano je z osobą pochodzącą z tego samego kraju, co uczestnik badania.
Dlatego Francuzi byli w stanie lepiej dopasować twarze o fizjonomii zgodnej z cechami charakterystycznymi w ich społeczeństwie. Zaś studenci z Izraela lepiej potrafili dopasować imiona z ich kultury do twarzy osób wyglądających na przedstawicieli ich narodowości. Jednak, gdy Francuzi poproszeni zostali o wytypowanie imion dla Izraelczyków i na odwrót, trafność wskazań była niższa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz