sobota, 15 kwietnia 2017

Czy woda z cytryną odchudza? Działanie, właściwości

woda i cytryna

Czasami okazuje się, że najprostsze metody są nasjkuteczniejsze. Nie należy się temu dziwić, bo organizm zawsze wybierze to, co jest naturalne i nieprzetworozne. Można założyć, że im coś bardziej udziwnione, tym organizm bardziej będzie się temu sprzeciwiał.


Codzienne picie wody z cytryną

Większość osób ma nawyk od zaczynania dnia od picia ciepłych napojów. Co, by się stało, dyby zmienić coś w swoim życiu i zamiast kawy, zaraz po wstaniu z łóżka, wypijać dużą szklankę ciepłej wody z cytryną? Bez wątpienia, taka kuracja przyniesie pozytywne efekty, które będą widoczne zaledwie po kilku dniach.
Bowiem lekko przegotowana woda (nie wrząca) z dodatkiem soku z połówki cytryny spowoduje, że zapomnisz o piciu kawy i herbaty. Rozpoczynanie dnia od szklanki wody z cytryną, to trend znanu od dawna i  ma wiele zalet. Wodę z cytryną zaleca się pić z rana, najlepiej tuż po przebudzeniu i około godziny przed pierwszym posiłkiem. Korzystny wpływ takiej suplementacji na organizm jest zauważalny bardzo szybko.

Szklanka wody z cytryną dostarcza jedynie 9 kcal i pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę C w 25%. To smaczny napój i alternatywa dla czystej wody. Cytryna pomaga w oczyszczaniu wątroby i trawieniu. Jest ona także dobrym źródłem wapnia, magnezu i potasu.

Zobacz listę tabletek na odchudzanie >

Co zawiera woda z cytryną?

Zmniejsza ryzyko nowotworów - flawonoidy, wiązków o charakterze przeciwutleniaczy chronią strukturę DNA i komórki ciała przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Mogą zmniejszać ryzyko nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych i chorób układu krążenia. Ponadto flawonoidy obniżają ciśnienia krwi i zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę.
Pozbywanie się kamieni nerkowych - kwas cytrynowy zapobiega wiązaniu się wapnia i powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych.
Nawodnienie organizmu - woda z cytryną zawiera więcej elektrolitów niż sama woda.
Odchudza - picie powoduje uczucie sytości i pełności. Gdy żołądek jest zapełniony, mniej dotkliwie odczuwamy głód. Ponadto wspomaga trawienie, wspomaga przesuwanie się pożywienia wzdłuż przewodu pokarmowego. Cytryna może przyspieszać wydzielanie żółci, dzięki czemu tłuszcz z pokarmu jest wydajniej i szybciej trawiony. W cytrynie są też terpeny pobudzające wytwarzanie śliny, dzięki czemu zwiększa się produkcja enzymów trawiennych.
Oczyszczanie organizmu z toksyn - wypijanie dużej ilości wody z cytryną powoduje zwiększoną moczopędność, szybsze usuwanie toksyn z organizmu i ich większe rozcieńczenie.
Poprawia pamięć i koncentrację - odpowiedniego nawodnienia organizmu jest istotne w procesie zachodzenia wszystkich reakcji w organizmie, również tych związanych z pracą mózgu.

cytryna
Cytryna to dobre źródło beta-karotenu, witamin z grupy B, E, potasu, magnezu, sodu i żelaza. Są w niej też terpeny pobudzające wytwarzanie śliny. 


Czy woda z cytryną może zaszkodzić?

Woda z cytryną może zaszkodzić, gdy przesadzimy z jej ilością. Przykładowo dodawanie do wody zbyt dużej ilości cytryny może prowadzić do zgagi lub nawet nasilać ją. Dziej się tak, gdy mięsień przełyku nie funkcjonuje prawidłowo, a kwas znajdujący się w żołądku cofa się do przełyku. Ponadto spożywanie zbyt dużej ilości jakichkolwiek napojów o odczynie kwasowym powoduje nadmierny kontakt szkliwa zębów z kwasami. Może to doprowadzić do erozji szkliwa sprawiając, że zęby staną się nadwrażliwe na pokarmy gorące i zimne.Czy pijąc wodę z cytryną schudnę?

Bez wątpienia woda z cytryną ma wpływ na odchudzanie, ale nie oznacza to że odchudza. Taki napój ma działanie przyśpieszające trawienie, co oznacza, że organizm szybciej trawi pokarm i tym samym wchłania z niego mniej kalorii. Nawet picie samej wody ma wpływ na odchudzanie, bo im pełniejszy żołądek, tym mniejsza chęć na podjadanie. Wypijając rano szklankę wody z cytryną lub bez, zjemy mniejsze śniadanie niż zazwyczaj.

10 dniowa kuracja odkwaszająca

Jak wspomnieliśmy wyżej sok z cytryny jest bogaty w witaminę C, mikroelementy. Wspaniale oczyszcza organizm z nierozpuszczalnych soli i śluzu. Dzięki zawartości hormonów fitoestrogenowych sok z cytryn jest szczególnie pożyteczny dla kobiet w średnim wieku. To doskonała profilaktyka dla chorób infekcyjnych. Kurację z soku z cytryny przygotowuje się następująco: cytrynę należy przekroić na dwie połowy, każdą wycisnąć i pić bez dodatku cukru.

1 i 10 dzień — 1 cytryna
2 i 9 dzień — 2 cytryny
3 i 8 dzień — 3 cytryny
4 i 7 dzień — 4 cytryny
5 i 6 dzień — 5 cytryn

Kuracja powoduje wydalenie wszelkich złogów, zbędnych w organizmie soli, nie strawionych tłuszczy. Spada również łaknienie i poprawia się przemiata materii.1 komentarz:

  1. aj dodaję też miód i powiem, że wówczas nie mam też ochoty na słodycze. Polecam też pić wieczorem

    OdpowiedzUsuń